SYSTEMY GOSPODARKI ODPADAMI
Strona główna Wyślij e-mail Mapa serwisu English Version
PrasaChemeko-System ma sposób na ekologiczne zagospodarowanie odpadów
Nasz Region
Gazeta Wrocławska
5 listopada 2008

zobacz artykuł w formacie PDF

 
Z Pawłem Pogodzińskim, dyrektorem ds. technologii i odzysku w firmie Chemeko-System Sp. z o.o., rozmawiamy o ekologii, kłopotach firm zajmujących się zagospodarowaniem odpadów i ambitnych planach Spółki na przyszłość.

Chemeko – System Sp. z o.o. specjalizuje się w inżynierii środowiska. Co kryje się pod tajemniczo brzmiącym terminem?

Pojęciem inżynieria środowiska określa się całościowe zarządzanie strumieniem odpadów komunalnych i przemysłowych. Tym właśnie zajmuje się nasza firma.

Co wyróżnia Państwa przedsiębiorstwo od innych zajmujących się na Dolnym Śląsku utylizacją odpadów?

Kompleksowość działań gwarantuje Chemeko-System miejsce na czele stawki firm odpowiedzialnych za zagospodarowanie odpadów. Nasza Spółka jako jedyna na Dolnym Śląsku prowadzi Zakład Utylizacji, Recyklingu, Przerobu i Unieszkodliwiania  Odpadów Komunalnych i Przemysłowych zlokalizowany w Rudnej Wielkiej. W jego skład wchodzą tak nowoczesne i zarazem nowatorskie rozwiązania, jak składowisko odpadów komunalnych i przemysłowych, płyta kompostowania odpadów, stacja segregacji odpadów oraz instalacja do produkcji paliwa alternatywnego.  Naszym zdecydowanym atutem są więc właśnie szerokie możliwości gospodarowania odpadami, co pozwala Chemeko-System wychodzić naprzeciw rosnącym potrzebom klientów. Przy stale zmieniającym się prawodawstwie sprostanie ich oczekiwaniom wcale nie jest łatwe.


Jak ocenia Pan świadomość  ekologiczną wśród Państwa klientów?

Jest bardzo wysoka, czemu raczej trudno się dziwić. Większość naszych klientów to przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami. Współpraca z nami oznacza, że stawiają na ekologię.

Jakie problemy ochrony środowiska obserwują Państwo w związku  z prowadzoną działalnością?

Najpoważniejszym problemem jest wspomniana kwestia niejednolitych, zmieniających się przepisów. Poza tym  brakuje w Polsce spójnej, odgórnie  prowadzonej polityki  ochrony środowiska co odbija się zarówno na interesach  przedsiębiorstw zajmujących się
zagospodarowaniem odpadów, jak i na naszych klientach. W efekcie także na środowisku.

Zgadza się Pan z twierdzeniem, że Chemeko – System  to firma, która  w zakresie  ochrony środowiska realizuje określoną misję?

Tak, oczywiście. Plany rozwoju Spółki zmierzają przede wszystkim do zmniejszenia ujemnego wpływu oddziaływania na środowisko naturalne. Dlatego Chemeko – System odważnie inwestuje w nowoczesne technologie, takie jak chociażby instalacja do produkcji
paliwa alternatywnego. Usprawniamy także już istniejącą  infrastrukturę, m. in. wybudowaliśmy stację przeładunkową stałych odpadów w zamkniętej hali.

Jakiego rodzaju usługi świadczy oddział we Wrocławiu?

Oddział we Wrocławiu jest niczym żywy organizm. Stale się zmienia i udoskonala. Właśnie oddaliśmy do użytku stację przeładunkową odpadów, o której mówiłem, wraz z zakładem logistyczno - spedycyjnym. Dzięki temu, że stacja znajduje się w zamkniętej hali, mniejsza jest emisja do środowiska, co bezpośrednio przekłada się na efekt ekologiczny.

Nowoczesna technologia idzie w parze z ochroną środowiska?

Oczywiście, że tak, Spółka stawia na nowoczesne rozwiązania przede wszystkim na
odzysk odpadów. Dlatego podjęliśmy się budowy instalacji do produkcji paliwa alternatywnego. Jako firma ceniąca sobie profesjonalizm, doświadczenie oraz jakość oferowanych wyrobów i świadczonych usług, dostawcy sprzętu  szukaliśmy na rynkach światowych wśród wiodących firm w branży.

Najważniejsze kryteria, jakimi kierowaliśmy się podczas wyboru dostawcy całej linii, to jakość użytych maszyn, ich wydajność, a przede wszystkim specyfika samego procesu obróbki mechanicznej
odpadów komunalnych i przemysłowych. Nowoczesne linie technologiczne pozwalają na tak efektywne przetworzenie odpadu poprzez rozdrabnianie, separowanie i mieszanie, by uzyskać z niego wysokoenergetyczną frakcję i wykorzystywać ją w zastępstwie takich paliw, jak oleje, gazy czy węgiel. Planowana przez Spółkę docelowa produkcja w ilości 60 000 Mg/rok pozwoli na zmniejszenie strumienia ilości odpadów zagospodarowanych w procesie składowania na korzyść procesów odzysku. Większość odpadów stanowiących wkład strukturalny do produkcji paliwa pochodzi z terenu miasta Wrocławia.

Z naszej rozmowy wynika, że chętnie podejmują Państwo wyzwania. Z jakimi planami zmierzy się Chemeko – System w najbliższym czasie?

Planów jest aż nadto. Zatrudniamy wielu specjalistów oraz ludzi ceniących sobie dobro środowiska naturalnego, którym nie brakuje pomysłów na rozwój Chemeko-System. Nasze działania zmierzają obecnie przede wszystkim do odzysku odpadów realizowanego przez Zakład w Rudnej Wielkiej.  W przyszłości Spółka zamierza otworzyć podobne centrum 
odzysku i recyklingu we Wrocławiu.


 | O firmie |  Oferta |  Technologia |  Zezwolenia |  Aktualności |  Prasa |  Galeria |  Kontakt |  Download | 

Chemeko-System Sp. z o.o., ul. Jerzmanowska 4-6 54-519 Wrocław
tel. 71 338 40 87, 0 691 504 171, biuro@chemekosystem.pl

ISO 9001:2008 ISO 14001:2004