SYSTEMY GOSPODARKI ODPADAMI
Strona główna Wyślij e-mail Mapa serwisu English Version
PrasaSami korzystalibyśmy z usług Chemeko-System
Nasz Region
Gazeta Wrocławska
31 marca 2011

zobacz artykuł w formacie PDF

 
Sami korzystalibyśmy z usług Chemeko-System

Z Pawłem Pogodzińskim Wiceprezesem Zarządu i Dyrektorem ds. Technologii i Odzysku Chemeko-System Sp. z o.o. i Danielem Nowakiem, Dyrektorem ds. Handlowych Chemeko-System Sp. z o.o. rozmawia Małgorzata Pawlaczek.


Wiedzą Panowie o Chemeko-System wszystko. Dlatego spróbujmy odwrócić sytuację. Proszę wyobrazić sobie, że zasiadają Panowie w zarządzie dajmy na to spółdzielni mieszkaniowej i trafia do Panów oferta Chemeko-System. Skorzystaliby Panowie z niej?

Paweł Pogodziński: Oczywiście, że tak. Choć niewątpliwie najpierw drobiazgowo sprawdziłbym możliwości spółki, a więc to, jakim dysponuje potencjałem technicznym i technologicznym. Interesowałoby  mnie, czy jest w stanie rzetelnie obsłużyć naszą ... dajmy na to spółdzielnię.

Daniel Nowak:  Skupiłbym się na cenach. Jeśli firma tego rodzaju może świadczyć usługi w sposób kompleksowy i zaproponować ceny niższe niż konkurencja, to jest to korzyść przede wszystkim dla mieszkańców spółdzielni. Nie zapominajmy, że to właśnie oni opłacają rachunki za wywóz śmieci.
Paweł Pogodziński:  Odpowiadając więc na Pani pytanie skorzystalibyśmy z oferty, wcześniej upewniając się jednak, że spółka Chemeko-System solidnie realizuje swoje usługi.

Jak można sprawdzić spółkę Chemeko-System?

Paweł Pogodziński: Przede wszystkim odwiedzając siedzibę firmy. Chciałbym zobaczyć zaplecze techniczne i sprzętowe. Pewnie wybrałbym się do Rudnej Wielkiej, gdzie znajduje się należący do Chemeko-System Zakład Utylizacji, Recyklingu, Przerobu i Unieszkodliwiania odpadów Komunalnych i Przemysłowych. Na własne oczy przekonałbym się, że spółka jest samodzielna pod względem gospodarki odpadami i dysponuje potężnym zapleczem, w skład którego wchodzi m.in. składowisko, instalacja do produkcji paliw alternatywnych, sortownia odpadów, płyta do kompostowania odpadów. To dałoby mi obraz możliwości firmy, która jest w stanie zagospodarować każdy rodzaj odpadu komunalnego.

Daniel Nowak: Co więcej nie jest uzależniona od innych podmiotów, składowisk czy instalacji. Kompleksowość sprawia, że spółka może konkurować szeroką ofertą usług, a samodzielność, że również ceną. Nie ma ryzyka, że koszty wywozu śmieci co rusz będą się zmieniać.

To kwestie bardzo ważne dla zarządu i spółdzielni. A co jest istotne dla klienta indywidualnego, od którego Chemeko-System odbiera śmieci?

Paweł Pogodziński: Przede wszystkim wywożenie ich zgodnie z harmonogramem i bezsprzecznie stała cena za świadczoną usługę. Chemeko-System dysponuje najnowszym sprzętem. Park maszynowy jest dość duży, więc nie ma mowy na przykład o awarii samochodu, który nie może do klienta dojechać. W ten sposób spółka może zagwarantować swoim klientom terminowość i rzetelność.

Sprawdziliby Panowie referencje Chemeko-System?

Paweł Pogodziński: Nie. Referencje o niczym nie świadczą. Obecnie wiele firm zbyt łatwo i nie zawsze zasłużenie je uzyskuje. Zdecydowanie, podejmując współpracę z Chemeko-System opierałbym się na odczuciach po wizycie w firmie.

Daniel Nowak: Mnie przekonałby dynamizm spółki, kompetentny personel, perspektywy rozwoju i zaplecze techniczne.

Paweł Pogodziński: Na początek współpracy zaproponowałbym obsługę jedynie części posiadanych zasobów. W ten sposób miałbym okazję porównać jakość świadczonych usług.

Wiedzą Panowie oczywiście, że Chemeko-System to firma z polskim kapitałem. Ten fakt może mieć dla klientów znaczenie?

Daniel Nowak: Wydaje mi się, że tak. Często słyszy się opinie, że wrocławianie mają dość odpływu gotówki za granicę. Coraz silniejsze jest poparcie dla rodzimego kapitału. Szczególnie, gdy spółka potrafi się na rynku utrzymać i skutecznie konkurować z korporacjami.

Paweł Pogodziński: każdy liczy, że takie przedsiębiorstwo będzie się rozwijać, powstaną więc nowe miejsca pracy, a pieniądze z obrotów i podatków zostaną w Polsce, a nawet w konkretnym mieście. W przypadku Chemeko-System pieniądze zostają na Dolnym Śląsku, co o tyle ma znaczenie, że przeznacza się je na potrzeby ochrony środowiska lokalnie, w naszym regionie,  a nie gdzieś za granicą.

Zwalniam Panów z funkcji prezesów spółdzielni, ponieważ Czytelników zapewne interesuje, w jaki sposób Chemeko-System przygotowane jest do spełnienia coraz bardziej wyśrubowanych norm unijnych dotyczących gospodarki odpadami?

Paweł Pogodziński: Niewątpliwym atutem Chemeko-System jest uważne śledzenie wszelkich propozycji zmian w prawodawstwie dotyczącym tej dziedziny.  Ponieważ decyzje inwestycyjne podejmujemy błyskawicznie, więc gdy tylko pojawi się projekt ustawy czy rozporządzenia, my już przygotowujemy się do wprowadzenia przewidzianych przepisami wymogów.

Daniel Nowak: Można powiedzieć, że niejako wyprzedzamy ustawodawcę, bo gdy wchodzą w życie nowe uregulowania, Chemeko-System praktycznie od razu jest na nie przygotowane.

Jak duże jest wśród przedsiębiorców zainteresowanie usługami, które kryją się pod hasłami „projektowanie systemów gospodarki odpadami” i doradztwo ekologiczne”?

Paweł Pogodziński:  Coraz więcej i systematycznie przybywa nam klientów. Przedsiębiorstwa obowiązuje szereg ustawowych obowiązków w zakresie gospodarki odpadami. Naszym zadaniem, poprzez świadczenie wymienionych przez Panią usług, jest zdjęcie z klienta „problemu z odpadami”. Klient chce skupić się wyłącznie na swojej przedmiotowej działalności, a nie na jej produktach ubocznych. Na tym akurat znamy się my i potrafimy nie tylko ten odpad zagospodarować, ale też poprowadzić dla klienta  wszelką niezbędną dokumentację, a więc wszystkie przewidziane ewidencje i sprawozdania.

Daniel Nowak: Ponieważ zatrudniamy fachowców, których zadaniem jest, jak już wspominaliśmy uważne przyglądanie się zmianom w uregulowaniach dotyczących gospodarki odpadami, z odpowiednim wyprzedzeniem instruujemy naszego klienta, co powinien w tym zakresie zrobić oraz jakie wymogi i w jaki sposób spełnić.

Paweł Pogodziński: Zdejmujemy zatem z klienta cały ten problem. W końcu to nasza branża, więc dlaczego klienta ma to zagadnienie niepotrzebnie absorbować?

Chemeko-System uzyskało nobilitujący tytuł Firmy Przyjaznej Środowisku, nadany przez Narodową Radę Ekologiczną. Co to oznacza? Jakie warunki spełnia przedsiębiorstwo, które może posługiwać się tym mianem?

Paweł Pogodziński: Przyznano nam ten tytuł za wdrażanie nowych technologii i nowatorskich rozwiązań. Zaczynaliśmy od składowiska, ale wraz z rozwojem firmy postanowiliśmy zainwestować w gospodarowanie odpadami. W ten sposób powstała sortownia, płyta do kompostowania odpadów, zakupiliśmy też mobilną rozdrabniarkę odpadów oraz instalacje do produkcji paliw alternatywnych. Wszystkie te inwestycje w znaczący sposób ograniczają negatywny wpływ odpadów na środowisko naturalne.

Daniel Nowak: Instalacja do produkcji paliw alternatywnych przerabia 110 tyś. ton odpadów. Nie przybywa więc ogromnych hałd śmieci. lecz są one przetwarzane w celu dalszego wykorzystania. Energia pochodząca z odpadów zasila piece cementownicze, których funkcjonowanie jest niezbędne do wyrobu cementu, klinkieru czy innych produktów.

Paweł Pogodziński: Dodam, że wykorzystanie przez cementownie odpadów w taki sposób obarczone jest rygorystycznymi wymogami w zakresie zawartości chloru i siarki, a także wilgotności tego alternatywnego paliwa. Wszystko po to, by zminimalizować emisję do atmosfery toksycznych związków. Nasz produkt spełnia te wymagania,  dlatego zaopatrują się u nas największe cementownie w kraju.

Zapewne między innymi dlatego Chemeko-System jest również laureatem konkursu Gazele Biznesu 2010 przyznawanych przez Puls Biznesu. Co zdecydowało o nadaniu przedsiębiorstwu takiego wyróżnienia?

Paweł Pogodziński: To wyróżnienie przyznano spółce za dynamiczny rozwój. Zatrudniamy fachowców, którzy świetnie znają branżę i znakomicie poruszają się w zagadnieniach związanych z prowadzeniem takiego przedsiębiorstwa. Pod uwagę jury konkursu bierze tez przychód spółki, który w Chemeko-System co roku jest większy.

Daniel Nowak: Dla nas nobilitujące jest to, że znaleźliśmy się w pierwszej dwudziestce firm na Dolnym Śląsku, a wśród spółek gospodarujących odpadami jesteśmy na pierwszym miejscu. Nasz potencjał doceniają klienci, którzy obdarzają nas zaufaniem, a my dokładamy starań, by tego zaufania nie zawieść.

Zaufanie klientów, uznanie jury konkursów dla firm, a także pozycja, jaką wśród konkurencji zajmuje Chemeko-System sprawiają, że mają Państwo poczucie spełnienia i nie muszą się  troszczyć się o rozwój firmy oraz plany na przyszłość?

Paweł Pogodziński: Wychodzimy z założenia, że jeśli spółka nie stawia na rozwój to się uwstecznia. Dlatego, o czym już mówiliśmy, uważnie monitorujemy wszelkie zmiany w zakresie prawa ochrony środowiska i gospodarki odpadami oraz inwestujemy w nowe technologie, podnosząc jakość świadczonych usług.  Obecnie realizujemy pionierski projekt, prawdopodobnie nowatorski nawet na skalę europejską, ale o tym porozmawiamy następnym razem.

Daniel Nowak: Z pewnością Chemeko-System nie poprzestanie na tym co osiągnęliśmy. Będzie nadal się rozwijać. Oczywiście, z korzyścią dla naszych klientów.

 | O firmie |  Oferta |  Technologia |  Zezwolenia |  Aktualności |  Prasa |  Galeria |  Kontakt |  Download | 

Chemeko-System Sp. z o.o., ul. Jerzmanowska 4-6 54-519 Wrocław
tel. 71 338 40 87, 0 691 504 171, biuro@chemekosystem.pl

ISO 9001:2008 ISO 14001:2004